Jak schudnąć z brzucha w tydzień? Czy jest to możliwe?

Ulubione spodnie przestają się dopinać i coraz częściej sięgasz po luźne ubrania? Przestajesz zwracać uwagę na to jak wyglądasz, a Twój kompleks wystającego brzucha zaczyna Cię przytłaczać? Nie poddawaj się! Jeśli chcesz czuć się naprawdę lekko, dowiedz się, jak schudnąć z brzucha skutecznie.

Poznaj trzy przyczyny dla których brzuch wystaje. Zobacz, jak schudnąć z brzucha w tydzień, kiedy jest to możliwe, a kiedy nie, wykorzystaj cenne wskazówki doświadczonego dietetyka i trenera.

1. Niebezpieczny tłuszcz trzewny

Najczęstszą przyczyną wystającego brzucha jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej trzewnej w środkowej i górnej części brzucha. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla zdrowia ponieważ obciąża narządy wewnętrzne takie jak serce, wątrobę, nerki, utrudniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto wywołuje choroby dietozależne.

Schorzenia, które wiążą się z nadprogramowym tłuszczem to; nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, kłopoty z krążeniem, zawał serca, zaburzenia hormonalne, insulinooporność, cukrzyca typu 2. Taki rodzaj otłuszczenia może przyczynić się również do powstania kamieni żółciowych, oraz rozregulowania cyklu miesiączkowego u kobiet. Jeśli zaburzenia zdrowotne są poważne, niezbędna jest opieka nie tylko lekarza, ale także wykwalifikowanego dietetyka. Ułożona przez niego dieta uwzględni problemy zdrowotne i skutecznie wspomoże proces leczenia.

Jak sprawdzić czy Twój brzuch jest w normie?

Zmierz obwód brzucha. W przypadku kobiet uzyskany wynik powinien być mniejszy niż 89 cm, u mężczyzn natomiast nie powinien przekroczyć 102 cm. Warto obliczyć także stosunek talii do bioder (WHR). Zastosuj poniższy wzór:

WHR = (obwód talii) / (obwód bioder).
Prawidłowy wynik
Mężczyźni – WHR mniejszy niż 1
Kobiety – WHR poniżej 0,8.

Jakie są sposoby na pozbycie się tłuszczu trzewnego? 

Rozpoczynając walkę z tłuszczem trzewnym, warto uzbroić się w cierpliwość. W tej sytuacji czas potrzebny na uzyskanie zadowalających efektów na pewno będzie dłużysz niż siedem dni. Zatem – co jeść, by zmniejszyć obwód brzucha? Przede wszystkim unikaj cukrów prostych, jedz regularne posiłki, pij wodę, wybieraj produkty bogate w błonnik i częściej sięgaj po warzywa. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, a zamiast nich przyrządzaj potrawy samodzielnie, w domu. W większości przypadków wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i po pewnym czasie wszystko wróci do normy!

Czy aktywność fizyczna może tu pomóc?

Na pewno tak, choć nie musi być intensywna i skomplikowana. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia aerobowe, aerobik, jazda na rowerze. Taki ruch usprawni układ krążenia i jednocześnie skutecznie przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Czy można więc schudnąć z brzucha w tydzień? Jeśli chodzi o tkankę tłuszczową trzewną to zdecydowanie jest to dłuższy proces. W zależności od tego jak dużo mamy dodatkowych kilogramów bezpieczny spadek wagi powinien odbywać się w granicach 1-0,5 kg tygodniowo.

PROGRAM WSPARCIA W ODCHUDZANIU dla kobiet 30+ ⇒KLIK 

2. Oporny tłuszcz podskórny

Kolejną przyczyną wystającego brzucha jest tłuszcz zgromadzony bezpośrednio pod skórą, zwany potocznie oponką, albo boczkami. Ten rodzaj tłuszczu odkłada się w dolnej części brzucha, poniżej pępka i nad kolcami biodrowymi, tworząc nieestetyczny fałd skórny. Ten tłuszcz jest najtrudniejszy do usunięcia i często pomimo szczupłej sylwetki ciągle walczymy jeszcze, aby pozbyć się nieestetycznego tłustego wałeczka w okolicach brzucha.

Dieta i trening na ratunek

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno być mniejsze niż ilość spalanych kalorii w ciągu dnia, a sama dieta ma być po prostu zdrowa. W praktyce oznacza to sięganie po naturalne i nie przetworzone produkty. Drogą do sukcesu będzie jednak nie tylko odpowiednie odżywianie, ale przede wszystkim aktywność fizyczna. W przypadku walki z tłuszczem podskórnym to trening odgrywa najważniejszą rolę, dlatego przygotuj się na intensywne i dobrze zaplanowane ćwiczenia.

Trening interwałowy – to sprawdzony sposób na pozbycie się opornego tłuszczu. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń w zmiennym tempie, wysokiej i średniej intensywności. Taki rodzaj treningu pozwoli maksymalnie podkręcić Twój metabolizm nawet na 24 godziny po zakończeniu wysiłku. Przez ten czas oporny tłuszcz z boczków będzie konsekwentnie spalany!

Spróbuj wykonać trening interwałowy w parku. Doskonałym ćwiczeniem będzie bieg. Zacznij od rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających, następnie biegnij z maksymalna prędkością przez 20 sekund, a przez kolejne 20 sekund odpoczywaj. Powtórz taki cykl kilka razy w ciągu jednego treningu. Na koniec wykonaj spokojny trucht aerobowy przez 30 minut.

Trening modelujący sylwetkę – tu należy skupić się na całym ciele i ćwiczeniach wielostawowych. Ustal dwa treningi w tygodniu, podczas których wykonasz ćwiczenia kształtujące z hantelkami, lub z ciężarem własnego ciała. Uwzględnij również ćwiczenia na mięśnie brzucha, część dolną, górną i na boczki. Mogą to być klastyczne spięcia, deski, scyzoryki. Wszystko zależy od Twojej kondycji i zaawansowania treningowego. Po części głównej zrób 30 minutowy trening w zakresie aerobowym np. bieg, pływanie, rower, gimnastyka. Dzięki temu Twój brzuch z czasem będzie wyglądał doskonale!

Jeśli jesteś więc posiadaczem oponki na brzuchu i zadajesz sobie pytanie jak schudnąć z brzucha w tydzień, mamy dla Ciebie złą wiadomość – niestety, ale nie jest to możliwe. Tu należy uzbroić się w cierpliwość, wykonać solidną pracę, zaangażować się w systematyczne treningi, pamiętać o deficycie kalorycznym i  zasadach zdrowego odżywiania.

3. Brzuch wzdęty jak balon

Nienaturalnie wystający brzuch może mieć jeszcze jedną przyczynę – wzdęcia. Powodem takiej sytuacji jest nadmierna ilość gazów wypełniających jelita, powstających w czasie trawienia pokarmów. Często jest to konsekwencją niewłaściwej diety, spożywania produktów wysokoprzetworzonych, tłustych i bogatych w cukry proste. Taki stan może być również rezultatem przyjmowania zbyt dużej ilości owoców, pieczywa pszennego i produktów wzdymających.

Jeśli chcesz cieszyć się płaskim brzuchem, zrezygnuj również z napoi gazowanych. Znajdujący się w nich dwutlenek węgla powoduje wzdęcia. Kolejną przyczyną złego trawienia, a w konsekwencji wzdęć są nietolerancje pokarmowe i nadmierna ilość owoców szczególnie tych które zawitają dużą ilość fruktozy.

Jakie produkty pomogą schudnąć z brzucha w tydzień?

W przypadku wzdęć, zdecydowanie tak. W takiej sytuacji jest szansa aby znacząco zmniejszyć obwód brzucha w tydzień i poprawić trawienie. Efekty powinny przyjść szybko i nawet w ciągu siedmiu dni odczujesz wyraźną różnice. Jak to zrobić? Zacznij jeść zdrowe, regularne posiłki, pij odpowiednią ilość wody, postaw na dania lekkostrawne i gotowane. Usuń produkty wzdymające, takie jak fasola, groch, soczewica, brukselka, kapusta, kalafior, śliwki, morele, a do posiłków dodawaj zioła które poprawiają proces trawienia – koper włoski, kminek, miętę, rumianek, kolendrę. Zamiast napoi gazowanych wybieraj wodę i herbatki ziołowe.

Czy schudnę z brzucha w siedem dni?

Wiele osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów, liczy na szybkie i spektakularne efekty. Niestety – walka o płaski brzuch wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Zastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha w tydzień? Niestety, w większości przypadków nie jest to możliwe. Jednak już po siedmiu dniach praktykowania zdrowych nawyków zauważysz pierwsze rezultaty – poprawisz trawienie, będziesz mieć więcej energii, poczujesz się lekko, a dobre samopoczucie zmotywuje Cię do wprowadzania kolejnych zmian!

Czytaj również:
Dieta w chorobie hashimoto
Dietetyczne śniadania. Sprawdzone przepisy dietetyka.