Jak schudnąć bez efektu jojo, w 7 krokach.

Chęć posiadania doskonałej sylwetki często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Rezultatem tego jest nieprzemyślana i restrykcyjna kuracja odchudzająca. Chociaż przynosi zamierzone efekty, to na ogół są one krótkotrwałe. Nasza waga szybko wraca do punktu wyjścia, a czasami nawet zyskujemy ponadprogramowe kilogramy. Jak więc to zmienić? Zanim rozpoczniesz kolejną nieudaną redukcję, sprawdź, jak schudnąć skutecznie, bez efektu jo-jo.

Czym jest efekt jojo?

Szybko przybierasz na wadze po zbyt intensywnym chudnięciu? Liczne próby odchudzania kończą się zniechęceniem, bo zamiast chudnąć,  jest Cię coraz więcej? To właśnie może być efekt jojo, który często dotyka osoby walczące o szczupłą sylwetkę. Dlatego jeśli udało Ci się zrzucić w krótkim czasie niechciane kilogramy i pozbyć się kilkanaście centymetrów w obwodach, pamiętaj że to jeszcze nie koniec pracy. Teraz musisz utrzymać efekty i przypilnować aby kilogramy nie wróciły.

Jak uniknąć efektu jojo?

Bezpieczne i trwałe odchudzanie bez efektu jojo wbrew pozorom nie jest takie trudne. Należy jednak brać pod uwagę nie tylko dietę, ale również wiele innych czynników, które pomagają utrzymać efekty w długim czasie. Sprawdź, co zrobić aby cieszyć się trwałymi rezultatami. Poznaj siedem sprawdzonych sposobów na skuteczną redukcję bez efektu jojo.

1. Zmiany wprowadzaj stopniowo

Decydując się na zrzucenie zbędnych kilogramów, warto pamiętać, że dieta nie powinna być utrapieniem, a raczej – trwałą zmianą złych przyzwyczajeń. Nie musisz wprowadzać wszystkich restrykcyjnych zmian jednocześnie. Rozsądniej będzie stopniowo rezygnować z kolejnych, szkodliwych nawyków. Nie tylko Twoje ciało, ale również i głowa musi przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Dzięki stopniowej zmianie, łatwiej będzie Ci zaakceptować nowe potrawy, wyeliminować nadmiar używek i wprowadzić nieco więcej ruchu do swojego życia. Możesz np. zacząć od zastąpienia słodkich napojów gazowanych, sokiem rozcieńczonym z wodą, a następnie przejść na wodę z cytryną.

2. Nie spowalniaj metabolizmu

Jedną z podstawach przyczyn wystąpienia efektu jojo jest spowolniony metabolizm, który poprzez restrykcyjną dietę mocno ograniczył swoją pracę. Niska kaloryczność Twoich posiłków przez dłuższy czas daje negatywne skutki i przestawia organizm na tryb oszczędzania. W tej sytuacji każda dodatkowa kaloria, ponad to co aktualnie jemy, będzie traktowana jako niepotrzebna nadwyżka i powędruje prosto w oponkę na brzuchu. Wolny metabolizm, to też brak aktywności fizycznej, niewystarczająca ilość snu, jak również brak regeneracji po intensywnym treningu. Dlatego zastanów się, czy u Ciebie metabolizm jest na właściwym poziomie i jak jeszcze można go przyspieszyć.

3. Nie daj się nabrać na cudowne diety

Popularność cudownych diet jest ciągle duża. Znane i lubiane osoby zachęcają nas do wypróbowania kolejnego niezawodnego sposobu na schudnięcie. Niestety, po pewnym czasie zbyt wiele niezrozumiałych zakazów i nakazów powoduje, że zaczynamy się buntować i sięgamy po produkty które były dla nas zakazane. Czy więc taka cudowna dieta istnieje? Dieta powinna być przede wszystkim dopasowana indywidualnie do nas, powinna uwzględniać nasze zapotrzebowanie kaloryczne, preferencje smakowe, ilość wykonywanych ćwiczeń, a nawet to jak bardzo stresujące jest nasze życie. Tylko wówczas jest szansa, że ją zaakceptujemy i będziemy stosować przez długie lata. Nie ulegaj więc chwilowej modzie w nadziei że trafisz na idealną dietę, która bez wysiłku zmniejszy Twój rozmiar. Za to staraj się zmieniać nawyki, kierować się zasadami zdrowego odżywiania i wzmacniaj swoją świadomość żywieniową.

4. Nie stosuj zasady „wszystko albo nic”

Czasami narzucamy sobie nierealne zasady typu „trzymam dietę w 100%”. Zakładamy, że nie wolno zrobić najmniejszego odstępstwa, a jadłospis ma sens tylko wówczas, kiedy jest przestrzegany co do jednej kalorii. Takie podejście działa jednak na krótko, ponieważ nie przewidzimy zdarzeń losowych na które nie mamy wpływu. Nie bierzemy też pod uwagę, że czasami mamy zwyczajnie gorsze dni i spadek nastroju. Takie podejście powoduje że prędzej, czy później zaliczymy jakąś wpadkę, którą uznamy za totalną porażkę. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie jeśli od razu założysz sobie realizację planu w 80%. Zaplanuj też, kiedy chcesz pozwolić sobie na drobne odstępstwa, a kiedy będziesz trzymać się ustalonych wcześniej zasad. Pamiętaj, lepiej iść małymi kroczkami do przodu, niż ciągłe popadać w skrajne emocje, raz euforia i mobilizacja, a potem obwinianie się objadanie czekoladą.

5. Nie rezygnuj z ulubionych potraw

Ciągłe odmawianie sobie tego, co lubimy, może wywoływać frustrację i zniechęcić nas do dalszego przestrzegania diety. Jedzenie w końcu powinno być przyjemnością, a nie karą za grzechy. Decydując się na zdrowe odżywianie, nie musimy rezygnować z ulubionych potraw. Możemy spróbować je mądrze modyfikować np. przygotuj zdrowszą wersję ulubionego deseru, zastępując bardziej kaloryczne składnik, lżejszymi odpowiednikami. Nie trzeba też rezygnować ze smaku słodkiego, dojrzały banan, słodkie jabłko, też może dać Ci dużo przyjemności, co tabliczka czekolady.

6. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Nic tak dobrze jak trening nie zabezpieczy Cię przed efektem jojo. Zamiast  kolejny raz obcinać kaloryczność diety, pomyśl o odpowiednim treningu, który efektywnie podkręci Twój metabolizm. Dobrze dobrana aktywność fizyczna pomoże Ci spalić niechciany tłuszczyk. Pamiętaj jednak o zastosowaniu kilku ważnych zasad. Po pierwsze – zmieniaj intensywność ćwiczeń i wprowadzaj nowe ćwiczenia. Po drugie – zwiększaj ilość powtórzeń danego ćwiczenia i ciężar. Po trzecie – nie zapominaj o treningu aerobowym i ćwiczeniach rozciągających. Pamiętaj efektem ćwiczeń fizycznych nie jest tylko szczupła sylwetka, to też lepsza kondycja, zadowolenie z siebie i dobre samopoczucie, to da Ci motywację do dalszej pracy nad sobą.

7. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalisty

Pomimo wielu prób, ciągle zastanawiasz się, jak schudnąć bez efektu jojo, skutecznie i trwale? Jeśli nic nie pomaga, skorzystaj z pomocy specjalisty. Wsparcie i doświadczenie eksperta zabezpieczy Cię przed popełnianiem tych samych błędów. Współpracując z dietetykiem i trenerem, łatwiej znajdziecie przyczynę problemu, a Ty otrzymasz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb!

SPRAWDŹ JADŁOSPIS KLASYCZNY

Czytaj również:
Dieta w chorobie hashimoto
Uzależnienie od słodyczy. Przyczyny i rozwiązania