7 kroków do trwałego odchudzania
1. Motywacja na dobry początek.
Motywacja pozwala nam ruszyć z miejsca i daje siłę do wprowadzenia pierwszych zmian. Odchudzanie najczęściej zaczyna się od niezadowolenia z obecnej sytuacji, chęci poprawy kondycji, uzyskanie poprawy zdrowia, założenia ulubionej sukienki. Nagle zaczynamy dostrzegać, że czegoś nam brakuje, albo że coś zaczyna nam mocno utrudniać życie. To jest właśnie ten moment, w którym warto zacząć odchudzanie, w naszej głowie dojrzewa decyzja – o.k czas na zmiany.
Zadaj sobie pytanie:
-
Co mi najbardziej przeszkadza w tej sytuacji?
-
Co zyskam jeśli zmienię moje zachowanie?
-
Jak to wpłynie na jakość mojego życia?
2. Gotowość na zmiany.
Wszystko zaczyna się w głowie, dlatego przygotuj się mentalnie na zmiany i zaakceptuj je. Pozytywne nastawienie będzie Ci potrzebne ponieważ odchudzanie to długotrwały proces który wymaga cierpliwości i wytrwałości. Zmiany które wprowadzamy, na jakiś czas przeniosą nas z pozycji mistrza, do pozycji ucznia, który uczy się i popełnia błędy. Dlatego bądź gotowy na trudności, nie poddawaj się przy pierwszych niepowodzeniach i wyciągaj wnioski ze swoich potknięć.
Zadaj sobie pytanie:
-
Czy to jest dobry moment na zmianę?
-
Czy jestem gotowy/a na trudności?
-
Co konkretnie chcę zmienić?
3. Ułóż plan działania.
Zacznij odchudzanie od zaplanowania całego procesu. Poświęć na to trochę czasu, tak aby dokładnie wyznaczyć co jest nam potrzebne do osiągnięcia celu. Dobrze jest zapisać, co konkretnie chcemy zmienić i wyznaczyć czas, kiedy zrobimy podsumowanie naszych działań. Zapisz czy będziesz potrzebować pomocy dietetyka, coacha, trenera. W ten sposób będziemy kontrolować postępy, a praca nad nowym zdrowym nawykiem będzie przebiegała sprawniej.
Zadaj sobie pytanie:
-
Co mi pomoże w zmianie nawyków?
-
Co mi jest potrzebne w procesie odchudzania?
-
Jak będę kontrolować postępy?
4. Wyznacz datę startu.
Nowy Rok, to na pewno magiczny czas i daje dodatkową motywację do podjęcia zmian, ale nie musimy czekać na ten jedyny dzień w roku. Tak naprawdę każda data jest dobra, ważne jedynie aby nasza decyzja była przemyślana, a nie podejmowana pod wpływem impulsu. Dlatego rozważ w głowie wszystkie za i przeciw, a następnie spójrz w kalendarz i wyznacz konkretny dzień. Dobrze będzie jednak, aby w najbliższym czasie nie czekała nas impreza stulecia.
Zadaj sobie pytanie:
-
Jak się przygotować do tego dnia?
-
Kiedy chce zacząć, konkretny dzień?
-
Co będzie, jeśli tego nie zrobię w tym czasie?
5. Poznaj działanie nawyku.
Zdrowe nawyki to silni sprzymierzeńcy. Wyznacz nawyki które chcesz zmienić i stale je powtarzaj. Nie ulegaj wymówką i nie odpuszczaj, dzięki temu nasze nowe zachowanie ma szansę na utrwalenie. Tylko konsekwentne działanie pomoże zautomatyzować daną czynność, która opuści naszą świadomość i zwolni miejsce na inne bardziej konstruktywne myśli. Dobrze jest tu w pierwszych dniach i tygodniach otoczyć się sygnałami i wyzwalaczami, które będą nam przypominać o nowym nawyku.
Zadaj sobie pytanie:
-
Jakie nawyki pomogą mi skutecznie schudnąć?
-
Jak zmniejszyć siłę i częstość wymówek?
-
Jak zmienić stary nawyk na nowy?
6. Szukaj wsparcia.
Samemu trudno jest sprostać wszystkim przeciwnością, które spotykamy na drodze ku zmianą. Możliwość porozmawiania o problemach i słabościach daje ogromną siłę do dalszej pracy w drodze do szczupłej sylwetki. Życzliwe osoby wesprą nas dobrym słowem i zmotywują w chwilach zwątpienia. Otaczaj się osobami które idą w tym samym kierunku, które już mają zdrowe nawyki, lub które tak jak Ty, pracują nad nimi.
Zadaj sobie pytanie:
-
W jakich sytuacjach najbardziej potrzebujesz wsparcia?
-
Do kogo możesz się zwrócić w chwilach słabości?
-
Kto pomoże Ci w procesie odchudzania?
7. Zadbaj o zdrowe otoczenie.
Informuj innych o tym, że już nie będziesz jeść tyle ciasteczek, pić wina i chodzić na obiad do pizzerii. Dzięki temu znajomi przestaną Cię ciągle namawiać i będą musieli zaakceptują Twoją zmianę. Niestety, ale jeśli nie zmienimy nic w naszym otoczeniu, to wrócimy do punktu wyjścia. Dlatego dla utrzymania efektów redukcji ważne jest, aby otoczenie było dla nas przyjazne i nie rzucało nam kłód pod nogi.
Zadaj sobie pytanie:
-
Komu powiedzieć o zmianie swoich nawyków?
-
Co mogę zmienić w swoim otoczeniu?
-
Na kogo moja zmiana będzie mała wpływ?